A

28. října 2006 v 0:27 | Hanys |  Slovníček pojmů a slov
catalog ABERFRAW [óberfrú]
Starodávné velšské královské sídlo na ostrově Ynys Mon (Anglesey). Některé čarodějnice dnes s oblibou používají tento název jako synonymum pro Jiný svět.
catalog ADBERTOS
Tento výraz doslova znamená "oběť" a stal se součástí keltského náboženství a světového názoru. Na rozdíl od negativnío významu slova ,,oběť" měl výraz adbertos pozitivní obsah a znamenal dávat něco druhým, klanu a větší komunitě stejně jako božstvům. Keltové se dívali na darování nebo přijímání obětí jako na něco zcela samozřejmého v každém okamžiku života. Adbertos je velmi staré slovo. Na Britské ostrovy a do Bretaně se dostalo z keltské Galie.
catalog AILEACH [ólok nebo ílok]
Rozpadlá pevnost v Ulsteru. Údajně ji postavil lid Tuatha De Danann.
catalog ALBA
Název, který byl kdysi používán pro Skotsko.
catalog ALBION
Staré řeckokeltské jméno Británie, dosud používané v poezii. Má se za to, že bylo odvozeno od latinského slova albus, tedy ,,bílý", vztahujícího se ke známým bílým útesům v Doveru. V běžném používání Albion nahradilo latinské slovo ,,Britania".
catalog AMULET
Přírodní předmět, o němž se říká, že nositeli poskytuje ochranu. Amuletem může být například kámen nebo zkamenělina. Amulety nesmíme zaměňovat za uměle vyrobené talismany. Kameny s přirozenými otvory byly přirozenými keltskými amulety.
catalog ANGLESEY
Ostrov u severního pobřeží Walesu, který byl v době vrcholné keltské nadvlády v Británii hlavním druidským centrem.
catalog ANNWFN [ónún]
Další název pro velšský Jiný svět, v angličtině někdy nazývaný Avalon.
catalog ARCHETYP
Archetypy jsou univerzální symboly, které Funk a Wangall definovali jako ,,standartní vzorce" nebo ,,prototypy". Archetypní symboly k nám všem hovoří v ekumenickém jazyce podvědomí. Jsou to obrazy zahalující naše sny, představují inherentní sílu božstev a nástroj umožňující všechny formy věštění. Archetypní představy se používají ve velké míře při duchovním putování, protože to je jediný jazyk, kterému naše podvědomí (někdy nazývané supervědomí nebo hluboká mysl) rozumí, umí ho využít a dokáže s jeho pomocí komunikovat s naší vědomou myslí.
catalog ARD-RI
Irský nebo skotský Velký král. Toto slovo bývá také psáno Ard Righ a Ard-Ridh.
catalog ARMOR
Původní keltský název Bretaně
catalog ASPEKT
Zvláštní princip nebo část tvořivé životní síly, s níž se pracuje nebo je uznávána v jednu určitou dobu. Například Brid je mateřským aspektem bohyně. Lugh je jedním aspektem boha a oba jsou pouze jednotlivými aspekty tvořivé životní síly
catalog ASTROLOGIE
Učení a víra v účinky pohybů a poloh planet a dalších nebeských těles na život a chování lidí.
catalog ATHAME
Rituální nůž často spojovaný se živlem vzduchu a s východem, i když některé tradice jej přiřazují k ohni a jihu. Nůž měl tradičně černou rukojeť, ale mnozí moderní pohané nyní vyhledávají rukojeti z přírodního dřeva. V některých keltských kruzích se nůž athame nazývá ,,dagger" nebo ,,dirk" (dýka).
catalog AVALON
Viz ,,Annfwn".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rumek Rumek | E-mail | Web | 19. června 2012 v 14:36 | Reagovat

Souhlasím s tebou....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.