C

28. října 2006 v 22:56 | Hanys |  Slovníček pojmů a slov
catalog CAILLEACH
Ve skotské a irské gaelštině to doslova znamená ,,stará žena". Nějaký čas se tento pojem používal jako výraz úcty pro bohyni babici. Dnes má s vyjímkou pohanských kruhů většinou hanlivý smysl.
catalog CAIRN
Kamenná pohřební mohyl používaná Kelty. Uctívaly se o Mabonu. Byly do té míry posvátné, že Keltové na jejich ochranu chovali zvláštní druh psa, ,,cairn terrier", tedy skotského terriéra.
catalog CARMINA GADELICA
Sbírka gaelské lyrické poezie a tradice pohanského charakteru, kterou koncem 19. století sestavil muzikolog a folklorista Alexander Carmichael z ústních zdrojů. Je to hlavní zdroj vědomostí o keltské lidové magii. Tato práce bývá díky svémurozsahu a hodně srovnávána se slavným dílem Carmina Burana.
catalog CAULDRON
Výraz běžně spojovaný s čarodějnictvím (kotel). Jde o představu prvotní bohyně s kalichem nebo pohárem. Cauldron byl v keltských tradicích obvyklým magickým nástrojem, protože je to také praktický předmět. Dá se používat k vaření, umývání, výrobě lektvarů nebo nápojů. V mnoha mytologických příbězích z Irska a Británie je cauldron symbolem lůna bohyně matky, v němž začíná, končí a obnovuje se veškerý život. Irským slovem pro kotel je caire, skotským pair.
catalog CEILIDH [keilí]
Skotský nebo irský tanec. Výraz doslova znamená ,,návštěva". V jižních částech Irska se koncovka ,,dh" ze slova obvykle vypustí. Jinou variantou pravopisu je ceiligh.
catalog CEOL
Skotské i irské slovo pro ,,hudbu".
catalog CLAS MYRDDIN
Staré jméno pro Británii, které doslova znamená ,,Merlinova půda".
catalog COIBCHE
Irské slovo pro dědictví nebo věno.
catalog CORPUS CALLOSUM
Tkáň, která spojuje pravou a levou hemisféru lidského mozku.
catalog COVEN
Skupina čarodějnic, které společně pracují a uctívají bohy. Může se skládat z libovolného počtu čarodějnic, mužů i žen, ale tradičním počtem je třináct, což odráží třináct měsíců v solárním roce nebo tři osoby na každé roční období plus velekněz (velekněžka).
catalog CORMACH
Skotská vycházková hůl se zahnutou rukojetí, podobná irskému shillelanghu.
catalog CUMDACH
Bohatě zdobený svatostánek, obvykle používaný jako místo k uložení svatých a iluminovaných knih.
catalog CURRAGH
Koží pokryté skify (korakly), o nichž najdeme zmínky v mýtech. Ještě dnes se používají na irském a skotském venkově.
catalog CYFARWYDD
Velšské slovo znamenající ,,vypravěč". Potulný cyfarwydd byl nedílnou součástí společenského života keltského světa a většinou právě díky němu se dochovala ústní tradice. Viz také ,,seanachai".
catalog CYMRAEG
Velšské slovo pro jazyk Velšanů. Je odvozeno od slova cymru, znamenajícího ,,Wales".
catalog CYWYDD
Nesnadno pochopitelná forma původní velšské poezie, která přišla do módy koncem 5. století a dominovala velšskému písemnictvu do 18. století. Byla to umělecká forma, kterou studovali budoucí bardové.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.