Listopad 2006

Navod, jak udělat zežloutlé stránky v knize

29. listopadu 2006 v 15:09 | Hanys |  Návody
Jak docílit toho, aby byly stránky zežloutlé jakoby stářím? Není to tak těžké, jak by si mnozí mohli myslet, naopak, je to velmi jednoduché.
CO BUDEME POTŘEBOVAT:
Pytlíček černého čaje (spíše jich bude potřeba víc)
POSTUP PRÁCE:
V kastrůlku si uvaříme černý čaj. To kvůli tomu že budeme potřebovat pytlíček vylůhovaného čaje. Vyluhovaný pytlíček necháme vychladnout a vymačkáme z něj vodu tak, aby samovolně nevytékala. Pak začneme jednotlivé listy pytlíkem potírat, to zajistí, že listy budou vypadat jako zažloutlé stářím. Poté už jen stačí nechat listy zaschnout. Ale pro jistotu si to nejdříve vyzkoušejte na nějakém papíře.
Tento článek jsem dělal za pomoci těchto stránek http://arboria.asf.cz/index.php.

Návod na výrobu Knihy Stínů

27. listopadu 2006 v 18:03 | Hanys |  Návody
Kožená vazba, zežloutlé listy stářím, kování.....takhle by si určitě ne jeden představoval svoji knihu stínů. Můžeme toho však docílit ne příliš těžkou metodou.
CO BUDEME POTŘEBOVAT:
Sešit či knihu velikosti A4, A5 nebo jiný přijatelný formát (zvažte na jaký formát se vám bude lépe psát, na malé A5 tolik nevyniknou vaše obrázky a to co si třeba vytisknete se tam nemusí úplně vejít a u A4 nevím co bych vytknul, možná jen to, jak hrubou si ji koupíte, aby se vám dobře přenášela)
Karton (pouze když si Knihu stínů děláte ze sešitu, aby se z něj dala udělat přední a zadní strana Vaší knihy)
Koženku na potažení knihy (dá se sehnat někde v obchodu s látkou, econd-handu z nějakého levného oblečení, ta je nejvhodnější, ale nikdo neříká že se nemůže použít kůže nebo ckoli jiného)
Lepidlo
.
POSTUP PRÁCE PŘI VÝROBĚ KNIHY ZE SEŠITU:
Poté, co jste si vybrali vhodný sešit vhodné velikosti si vystřihněte z kartonu 2 desky na desky sešitu, aby asi o 0,5 cm přesahovaly okraj. Lepidlem je přilepte k sešitu z venkovní strany. Jakmile uschlo lepidlo se můžete pustit do "vazby". Z kůže, koženky nebo co jste si vybrali si vystřihněte dostatečně velký kus a poté desky polepte. Jako pomoc vám může pomoct vhodná kniha s podobnou vazbou. Nezapomeňte si pořídit dobré lepidlo, protože by byla škoda kdyby se to začalo odlepovat.
POSTUP PRÁCE PŘI VÝROBĚ Z KNIHY ČI KRONIKY:
Pokud jste si na výrobu Knihy stínů pořídili knihu nebo kroniku, tak výroba je skoro stejná jak při výrobě Knihy stínů ze sešitu. Jediné co nepoužijete je karton, jinak vše lepíte stejně. Stejně jako u předchozího návodu vám může pomoct jiná vhodná kniha s podobnou vazbou.
ZDOBENÍ:
Knihu si můžete ozdobit, jak vám jen fantazie dovolí. Můžete na rohy použít kování, můžete si na ní nalepit či možná vypálit nějaký znak(y). Můžete polepit okraje nějakou okrasnoů látkou, můžete si do ní vyřezat třeba nějaké runové znaky, cokoliv vás jen napadne. Zdobení je jen na vás, já zde použil je málo z mnoha příkladů.
Můžete mi třeba i poslat na e-mail hannnys@centrum.cz s vlastními nápady a některé tady vašim jménem zveřejním. Jen jestli mi budete psát, tak tam napište předmět (např.: zdobení knihy stínů), protože zprávy které nemají předmět ihned mažu.
Tento článek jsem dělal za pomoci těchto stránek http://arboria.asf.cz/index.php.

Návod na výrobu pláště

25. listopadu 2006 v 21:02 | Hanys |  Návody
Plášť sice při magii není nutný, ale i tak jako správný čaroděj či čaroděnice by jsme měli svůj plášť vlastnit. Není to tak náročné, jak to vypadá, ale chce to trochu práce ovšem jako každá věc.

Žel, plášť je dost drahá záležitost. Potřebujete sehnat kvalitní splývavou látku, která se nemačká a příliš rychle nepromoká - nebo pokud chcete okrasný plášť... Každopádně si dejte pozor, jakou šířku látky kupujete. Kupujte 150 cm šířku nebo větší. Pak vám na půlkruhový plášť stačí kolem 4 metrů. Dobře si změřte poloměr kruhu a to od konce krku po vámi požadovanou délku.
Nakreslit na látku půlkruh je obtížné. Nejlépe se to dělá špagátem-použijete ho jako kružítko. Jeden konec někdo drží na místě a druhým někdo opisuje kružnici. Jistě-plášť jde ušít i z více dílů.

Plášť je vepředu o něco kratší než vzadu. Má i své varianty. Tento je půlkruhový, ale jsou i tří čtvrtě kruhový a kruhový. Pak si stačí vybrat jen tvar kápě a přidat pod krk zapínání - širokou plochou gumu, brož, zavírací špendlík, šněrování...

Dávejte si pozor,aby oba díly kapuce byly zrcadlové. Tudíž obkreslíte střih, otočíte ho a znovu obkreslíte.
Článek jsem převzal ze stránek http://arboria.asf.cz/index.php a upravil.

Kotlík

25. listopadu 2006 v 17:51 | Hanys |  Návody
Kotlík, nedá se úplně říct, že vyrobit, ale místo kotlíku nám může bohatě postačit starý hrnec (nedíravý), který si můžeme upravit podle vlastní libosti např. bude-li hrnec třeba červený, tak ho můžeme přebarvit na černo a poté tam nakreslit, nalepit třeba kovové nebo ze dřeva vyřezané, koupené ornamenty, znaky, kamínky......to už je jen na vkusu každého z vás. Jen nezapomeňte použít dobré lepidlo a nelepte to do vnitřku hrnce. Já kotlík ani hrnec nemám a jen mě to tak napadlo, když tak mi napište jak to dopadlo.Visit our Online Store to buy Cauldrons

ArboriA

25. listopadu 2006 v 16:51 | Hanys |  Nejlepší stránky
Stránka o fantasy věcech. Na této stránce najdete věci které se tady spíše nehodí, ale jsou tam návody, jak si vyrobit střeba svůj plášť, hůl, ruční papír, knihu. Popravdě mi tahle stránka dost pomohla s tím, co jsem nevěděl jak mám udělat a kde to mám hledat.

Kotlíky

22. listopadu 2006 v 16:42 | Hanys |  Kde seženu rituální pomůcky?
,,Najít nebo mít krásný kotlík jak si přeji, jak ho znám, mít takový typický čarodějnický kotlík", zaznívá z úst nejedné čarodějnice, nejednoho čarodje. Sehnat někde takový ten typický čarodějnický je opravdu těžké. Možná že jste nějaký sehnali v nějakém starožitnictví nebo ve starožitnickém bazaru, možná že máte to štěstí a Vaše babička byla čarodějnice a takový kotlík jste po ní našli nebo zdědili, možná jste měli štěstí na inzerát nebo jste si inzerátu všimli, ale pro nás, kdo takové štěstí nemáme je jistotou internet. Jak už určitě všichni víte, tak na internetu se dá koupit ,,všechno", a proto pro nás nebude zas tak velký problém si nějaký ten kotlík opatřit, pokuď nám ale zas tak nevadí jejich cena. Určitě je snem každého čaroděje či čarodějnice vlastnit nějaký takový.
Pokud by jste si chtěli nějaký vybrat, tak se můžete podívat na tyto stránky a zaručeně tam najdete takový, který by vyhovoval Vašim představám.
Tohle jsou stránky které jsem našel, věřím že si svůj kotlík vyberete.....

J

15. listopadu 2006 v 20:03 | Hanys |  Slovníček pojmů a slov
catalog JARNÍ ROVNODENNOST
Viz ,,Ostara".
catalog JESKYNĚ CRUACHAN
Název vstupu do jiného světa, používaný v Irsku a na ostrově Man. V křesťanské mytologii ostrovů ji s pohrdáním označovali za ,,bránu do pekel".
catalog JINÝ SVĚT
Obecně používaný název pro keltskou Zemi mrtvých. Každá keltská kultura měla pro ni své vlastní eufeminismy.

I

15. listopadu 2006 v 19:55 | Hanys |  Slovníček pojmů a slov
catalog IMBLOG
Také známý jako ,,Hromnice", ,,Imbloc" nebo ,,Oimelc". Imblog, dodržovaný 2. února, je den, kdy se uctívá panenská bohyně jako mladá nevěsta vracejícího se boha slunce.
catalog INVOKACE
Akt vtahování aspektu určitého božstva do vašeho fyzického já. Příkladem je rituál Přitahování Měsíce.

CH

15. listopadu 2006 v 19:47 | Hanys |  Slovníček pojmů a slov
catalog CHAPLET
Koruna (věnec) na hlavu, obvykle vyrobená z květin. Nosí se o svátku Beltaine. Může se zhotovit i z vinné révy nebo z jiných přírodních materiálů.

H

15. listopadu 2006 v 19:40 | Hanys |  Slovníček pojmů a slov
catalog HADI
Symboly reinkarnace a obnovy, které Keltové přijali a ztvárnili ve svých tradičních uměleckých dílech.
catalog HERA
Ženská forma řeckého hero, synonymum hrdinky. Někteří dávají přednost používání slova ,,hera" před pojmem ,,hrdinka".
catalog HIBERNIA/IVERNIA
Staré římské jméno pro Irsko, dosud se používá v poezii.
catalog HOŘÍCÍ HRANICE
Tradiční společný oheň používaný při sabatech. Anglický název ,,balefire" pochází z anglosaského slova boon znamenajícího ,,dar" nebo ,,něco navíc". Moderní anglické slovo ,,bonfire" je synnymem ,,balefire", i když často nemá náboženský význam
catalog HUDEBNÍ MAGIE
Téř zvaná ,,písňové kouzlo". Je to kouzlo vytvářené pomocí písně, populární keltské metody čarování, jíž jsme v mýtech svědky u mnoha bardů.
catalog HŮLKA ,,WAND"
Další rituální nástroj, jehož původ je v ceremoniální magii. Tato hůlka může symbolizovat buď prvek vzduch a východní směr, nebo oheň a jih. Hůlce wand se v Irsku říká slat, ve Walesu hudlath.
catalog HŮL ,,STAFF"
Rituální nástroj odpovídající hůlce wand nebo noži athame. Hůl se používá v mnoha tradicích z horských keltských oblastí, protože tam to bylo nejprve praktické vybavení pro všední život. Velšské slovo pro staff je ffon a skotské lorg.

G

15. listopadu 2006 v 18:35 | Hanys |  Slovníček pojmů a slov
catalog GAELATCHT
Moderní pojem označující oblast keltského světa, kde se pravidelně používá jazyk keltského lidu a udržují jeho zvyky.
catalog GEIMHREADH
V irštině znamená ,,zima", což je jedno ze dvou uznávaných keltských ročních období. Začíná o Samhainu.
catalog GEISE [geiš v sg., geiša v pl.]
Píše se také geis. V irských mýtech to byl závazek, který přikazoval něco učinit nebo neučinit. Toto slovo je často ztotožňováno se známějším polynéským ,,tabu", ale geise vyjadřovalo i posvátné spojení s magickými, božskými pouty. Porušení geise přinášelo strašné neštěstí, dokonce smrt, zpravidla z rukou božstva, jehož jménem byl slib učiněn. Geise je často zápletkou, na níž spočívají konflikty v keltských mystických příbězích.
catalog GRIMOIRE
Kniha magických kouzel a rituálů.
catalog GWLAD YR HAF
Jeden z názvů pro velšský Jiný svět, Zemi mrtvých. Překládá se jako ,,Země léta" a stala se základem pro Zemi mrtvých, známou jako ,,Letní země" kultu Wicca.

F

6. listopadu 2006 v 20:15 | Hanys |  Slovníček pojmů a slov
catalog FEIS [feiš nebo feš]
Kdysi shromáždění brehonského soudu, dnes taneční soutěž nebo vzácněji soutěž v keltských hrách. Feis bývá také často důvodem pro konání trhu.
catalog FILI
Staré irské slovo, které se doslova překládá jako ,,básník" nebo ,,bard" a je často chybně používíno místo slova ,,druid". Toto slovo vyjadřuje zvláštní příklad nebo zaměření druidských praktik.
catalog FIR FER
Pravidla pro keltskou bitvu. Tato gaelské slova znamenají ,,fair play".
catalog FLEADH AISE
Doslova znamená ,,Svátek věku". Je to každoroční oslavná hostina lidu Tuatha De Danann, kterou irští pohané někdy slaví o Lughnasadhu.
catalog FOLKLOR
Tradiční rčení, léčení, pohádky a lidová moudrost určité lokality, která je oddělena od místní mytologie.

E

6. listopadu 2006 v 20:15 | Hanys |  Slovníček pojmů a slov
catalog ELLAIN VANNIN
Jméno ostrova Man v místním jazyce.
catalog ERIC
Hledání ve formě slibu podobné čestné přísaze známé jako geise.
catalog ESABAT
Pohanský svátek, připadající na každý úplněk. Slovo esabat pochází z francouzského s´ébattre, které znamená ,,skotačení" nebo ,,dovádění".
catalog EVOKACE
Akt přivolávání přítomnosti božstev, přátelských duchů nebo živlů do kruhu nebo domů.

D

2. listopadu 2006 v 20:35 | Hanys |  Slovníček pojmů a slov
catalog DEOSIL
Pohyb, práce nebo tanec vykonávaný v kruhu ve směru hodinových ručiček. Je to tradiční směr používaný v tvořivé magii. Pro tento směr se používá také výrazu ,,ve směru slunce".
catalog DEVĚT
Keltské posvátné číslo, které představuje začátek a konec všech věcí. Odmocnina devíti jsou třianeb hlavní posvátné číslo Keltů.
catalog DIRK
Rituální nůž skotské tradice.
catalog DOLMENY
Vztyčené kameny v keltských zemích, které mají tvar oltářů s jedním velkým krycím kamenem neseným dvěma podpěrnými kameny. Jiným gaelským slovem pro dolmen je cromlech.
catalog DRUIDOVÉ
O roli druidů se stále hodně spekuluje. Byli kněžskou třídou keltské společnosti, mágy a spisovateli, básníky a královskými rádci. Jejich moc vzkvétala od 2. století př. n. l. Přisuzuje se jim vytvoření keltského stromového kalendáře, schponost komunikace s bájnými bytostmi a vynikající věštecké dovednosti, které vyžadovaly lidské oběti. Jejich trvání na svrchovanosti mužů jako náboženských vůdců a učitelů pomohla vydlaždit cestu pro vítězství římské církve na britských ostrovech. Někteří vidí původ slova druid v řeckém drus, což znamená ,,dub", ale nejpravděpodobnější je, že toto slovo pochází ze starého indoevropského kořene slova dru čili ,,poctivý" nebo ,,přímý".
catalog DUALITA
Dualita jako náboženský pojem spojuje protiklady, například dobro a zlo, a přenáší tyto významy do dvou oddělených božských forem.
catalog DUN [dún]
Toto keltské slovo znamená ,,ohrada" nebo ,,uzavření". V mytologii se ho používalo v souvislosti s domovem nebo pevností božstva či hrdinské postavy. Dnes můžeme zbytky těchto kamenných obydlí najít v celém Irsku a Skotsku. Říká se, že je obývají bájní lidé.

Č

2. listopadu 2006 v 19:48 | Hanys |  Slovníček pojmů a slov
catalog ČARODĚJNICE
Obvyklý název anglokelstských, keltských a jihogermánských tradic.
catalog ČAROVÁNÍ
Zvláštní magický rituál určený k získání, vypuzení nebo změnění určité věci nebo stavu.
catalog ČASY HOŘÍCÍCH HRANIC
Údobí od španělské inkvizice po poslední výbuchy perzekucía zabíjení čarodějnic v polovině 19. století (i když vražedné perzekuce začaly už ve 12. století). Poslední známé tresty smrti za čarodějnictví byly na Západě vyměřeny ve Skotsku začátkem 19. století. Údaje o počtu obětí v této hysterii se liší. Odhady sahají od padesáti tisíc po devět milionů.
catalog ČTYŘI MĚSTA TUATHŮ
V irské mytologii vystupují čtyři města lidu De Danann: Gorias, Falias, Findias a Murias. Mají svůj mystický význam, během staletí se ale staly předmětem mnoha nezodpovědných a nepodložených interpretací ze strany systémů, které nemají žádný vztah k původní keltské magické tradici. K jejich studiu by se mělo přistupovat se solidními znalostmi keltské historie a mytologie.
catalog ČTYŘI SMUTKY Z ERINU
Čtyři slavné příběhy z irské mytologie: Osud Turennových synů, Osud Llyrových dětí, Osud Usnachových snů a Osud Deirde.

Několik užitečných rad

1. listopadu 2006 v 19:18 | Hanys |  Rady
Možná se vám bude někdy hodit těchto mých pár rad s některými příklady a pomohou vám stejně jako pomohly mi.
catalog 1. Nikdy se nenechte do ničeho nutit a vždy se řiďte srdcem.
(Jednou, když jsem si chtěl koupit kamínek do mé hůlky, tak jsem našel jedno knihkupectví ve kterém měli také velký výběr tarotových karet, kyvadel a i kamenů podle znamení. Řekl jsem prodavačce, že potřebuju kameny podle mého znamení abych ho mohl zapasovat do mé hůlky. Vybíral jsem si mezi více kameny, když mi řekla "Nenechte se do ničeho nutit, nekupujte si jen ten podle vašeho znamení, vyberte si ten, který vás nejvíce přitahuje, řiďte se srdcem. Kámen si nikdy nevybereme, kámen si vybere nás". Tato její slova jsem si vzal k srdci a řídím se jimi. Možná také proto, že byly řečeny tak srdečně a s nějakým "kouzlem". Ale neplatí to jen o kamenech, ale o všech věcech.....)
catalog 2. Vždy, když si budete chtít pořídit něco ke svým rituálům, tak se skuste zamyslet nad tím, jestli si to nemůžete vyrobit sami nebo koupit jinde a za poloviční cenu než v čarodějnických obchodech.
(Spoustu věcí si můžete vyrobit sami např. hůlku, kadidlo, atd. Ušetříte tím spoustu peněz a také s věcmi které si vyrobíte navážete lepší vztah. Když si budete kupovat například svíčky,NĚKTERÉ soli k rituálům,........, uvažujte jestli nejdou koupit i jinde než za ceny v čarodějnických obchodech. Svíčky koupíte v kdejakém obchodě a za poloviční cenu než v čarodějnických obchodech. Pokud jde o soli, tak by jste je měli sehnat v kdejaké drogérii a taky v jiných obchodech.)
catalog 3. Nepředstavujte si magii a čarodějnictví jako Harryho Pottera. Je to sice pěkná pohádka, ale od opravdové magie je trošku hodně vzdálená.
catalog 4. Když se vám nepodaří nějaké kouzlo, tak se zamyslete nad tim, co jste mohli udělat špatně nebo jestli to kouzlo bylo opravdu nutné.
(Uvedu příklad. Jdu do obchodu a vidím krásné boty za 2500 Kč na které samozřejmě nemám, a tak si udělám kouzlo na přivolání peněz. Čekám, že mi spadnou peníze najednou do klína ,nebo že si podám sportku a vyhraju hromadu peněz, ale ono nic. Ptáte se proč? Spíše se zeptejte jestli to je opravdu potřebné mít boty za 2500 Kč. Kouzla nám mají pomoct jen v opravdu potřebných chvílích, kdy jsme třeba nezaměstnaní a nemáme jak živit rodinu, tak díky tohoto kouzla můžeme najít práci a vydělávat peníze, ale znovu, musíme pro to něco udělat, aby jsme tu práci našli, taky nám nespadne jen tak do klína....)
catalog 5. Nesnažte se hned ze začátku udělat nějaké složité kouzlo, protože nemáte dostatek zkušeností. Buď by se nepovedlo nebo v horším případě by se mohlo zvrátit v něco co by jste sami nechtěli a mohlo by to mít třeba nějaké následky.
catalog 6. ČÍST, ČÍST, ČÍST!!! Snažte se přečíst úplně všechno co vám příjde do ruky nehledě na to jestli se tam píšou nějaké bláboly nebo obsah tvoří důvěryhodné věci. Určitě vám to časem pomůže utvořit si vlastní názor na celou věc.
catalog 7. Nesnažte se čerpat jen z internetu!!! Na internetu sice najdete spoustu věcí spojených s magií, rituály, čarodějnictvím, runami, atd., ale omezíte se jen na určitou část. Z internetu získáte jen pár základních vědomostí, ale v rozvoji vašich vědomostí vám to nepomůže, proto neseďte dlouhé hodiny v internetu, ale v knížkách. Teprve čtením knih porozumíte spoustě věcem a spoustu věcí pro vás bude novými pojmy, se kterými jste se nikdy nesetkali. Teprve po přečtení více knih zjistíte, jak málo jste toho o magii věděli.
(Já, když jsem se o magii dozvěděl, tak první kde jsem hledal byl internet, kde jsem se dověděl pár jednoduchých věcí a myslel si, že o magii vím vše co potřebuju. HOUBY. Po chvíli mě internet přestal bavit, protože jsem četl pořád o tom samém a začal jsem hledat literaturu. To co jsem věděl z internetu nebyla ani desetina toho co vím o magii teď a za vše vděčím knihám.)
catalog 8. Pokud máte to štěstí a máte někde ve svém blízkém okolí někoho, kdo se zajímá o magii a čarodějnictví, a je ochoten se vás ujmout a učit vás, tak toho určitě využijte.
catalog 9. nezapomeňte si všechny své dojmy a zážitky spojené s magickou praxí zapisovat, později z nich budete moct vyčíst spoustu důležitých věcí, jako třeba: kdy je pro vás nejlepší čas rituálů (ráno, odpoledne, večer), který den se vám dělají rituály nejlépe (pondělí, úterý, středa, atd.), kdy je nejlepší čas třeba pro meditaci atd.