M

19. ledna 2007 v 15:30 | Hanys |  Slovníček pojmů a slov
catalog MABON
svátek pojmenovaný podle velšského boha spojovaný s cykly artušocských mýtů. Tento sabat se koná o podzimní rovnodennosti a oslavuje druhou sklizeň, vinobraní a vyrovnanost.
catalog MAGIE
Magii odlišujeme od iluzionistických kouzel předváděných na jevišti. Snad nejlepší definici magie vyslovil známý ceremoniální mág Aleister Crowley: ,,Magie je vědda a umění uskutečňovat změny podle vlastní vůle." Magie je práce a práce je o sabatech zakázána.
catalog MEGALITY
Velké stojící kameny nacházející se v keltských zemích, které byly pravděpodobně vztyčeny, aby vytvářely posvátné místo nebo astronomickou pozorovatelnu. Stonehenge na anglické Salisbury Plain je nejznámějším příkladem dochovaného megalitu.
catalog MENHIRY
Vztyčené kameny v keltských zemích. Tvoří je buď jediný kámen nebo několik kamenů umístěných v kruhu. Menhir znamená doslova ,,dlouhý kámen". Dochovaly se ve velikosti od několika stop po 64 stop, tj. 20m. V Bretani se nachází mnoho menhirových kruhů.
catalog MIDSUMER
Sabat dodržovaný o letním slunovratu. Oslavuje boha slunce na vrcholu jeho moci a bohyně jako budoucí těhotné matky. Keltové neoslavovali tento sabat, dokud nebyli ovlivněni Skandinávci.
catalog MILESIANI
Příbuzní Keltů, kteří přišli do Irska ze Španělska přes Skotsko už asi v roce 1500 př. n. l.
catalog MONOTEISMUS
Víra v nejvyšší božstvo, které namá žádné jiné formy a neprojevuje žádné jiné aspekty.
catalog MYTICKÉ CYKLY
Soubor učení o zemi nebo lidech, který vytváří jejich mytologii. Slovo mýtus neznamená něco falešného, ale je to spíš ,,téma" nebo ,,tradiční příběh". Měli bychom mít vždy na mysli, že ve skutečnosti všechny keltské mýty a zlomky mýtů pocházejí z vedlejších zdrojů. Možná je většina z nich ještě vzdálenější od původních ústních textů než ony.
catalog MYTOGRAF
Osoba zabývající se sbíráním a zaznamenáváním mýtů.
catalog MYTOLOG
Osoba studující mýty a hledající jejich interpretaci na základě širšího kulturního nebo historického pozadí.
catalog MYTOLOGIE
Oficiální studium mýtů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.