P

12. února 2007 v 14:39 | Hanys |  Slovníček pojmů a slov
catalog PANNA
Nejmladší aspekt Trojné bohyně. Je představována přibývajícím Měsícem. Její barvy jsou bílá a modrá a jejímy sabaty jsou Imblog a Ostara.
catalog PANTEISMUS
Víra v mnoho božstev, které jsou ve skutečnosti jedním, protože jde pouze o všechny aspekty jediného tvořivého životního zdroje. Keltské pohanství je panteistické.
catalog PANTEON
Hlavní božstva v každém naboženském systému, která vytvářejí ,,celé" božstvo čili úplný zdroj síly.
catalog PENTAGRAM
Pěticípá hvězda symbolizující západní pohanství. Je to starý symbol s mnoha významy. Vždy bývá postaven s vrcholem vzhůru. Může představovat čtyři živly s pátým prvkem duchem nebo to má být člověk s roztaženými končetinami, představující mysl nad hmotou. Lze ho také chápat jako tvořivý princip nad vším tvořením. Někdy je hvězda v kruhu a potom se správně nazývá pentakl. Satanské kulty často používají pentagram, ale obracejí jej, aby symbolizoval hmotu nad duchem, podobně to dělají s křesťanským křížem.
catalog PENTAKL
Pentagram obklopený kruhem a vyrytý na kolečku ze dřeva nebo jiném přírodním předmětu. Pentakl používá v některých covenech (skupina pohanů) jako reprezentace prvků země a je také nazýván ,,disk" nebo ,,štít". Může být a často bývá ozdoben dalšími rytinami, významnými pro jednotlivou čarodějnici nebo skupinu, jíž patří.
catalog PIKTOVÉ
Malí lidé tmavé pleti, kteří přišli do Skotska a severního Irska před rokem 2000 př. n. l. Jejich umění a kovářství se poté stalo základem řemesel Keltů.
catalog POBEL VEAN
Cornwallský název pro bájný lid. Tato slova znamenají ,,malí lidé".
catalog PODVĚDOMÁ MYSL
Část mysli, která funguje pod úrovní, k níž máme přístup za normálního bdělého stavu. V této oblasti jsou uloženy symbolické vědomosti, sny a nejmenší podrobnosti každého zážitku, který člověk prožil. Někdy se nazývá ,,supervědomou myslí".
catalog PODZIMNÍ ROVNODENNOST
Viz ,,Mabon".
catalog POHAN
Obecný název pro někoho, kdo se věnuje náboženství země a přírody.
catalog POHANSKÉ PRAVIDLO (REDE)
Je to základní princip čaroděnictví - ,,Dělej, co si přeješ, pokud to nikomu neublíží". Rede zakazuje pohanům, aby ubližovali živým bytostem nebo narušovali něčí svobodnou vůli. Není známo, kdy přesně se toto pravidlo stalo součástí pohanství. Viz také ,,Zákon trojnásobku" a ,,Zákon odpovědnosti".
catalog POHŘEBNÍ HOSTINA
Ryze irský rituál Přechodu do jiného světa, ještě užívaný mezi Iry bez ohledu na jejich náboženské vyznání. Má se za to, že vznikl ze starého irského obřadu zvaného FELD CRO-LIGHE, ,,hostina u smrtelného lože". Viz také ,,Rituál přechodu do jiného světa".
catalog POLARITA
Polarita vyjadřuje, že všechno má v sobě dvě stránky nebo dvě síly, které nejsou zcela odděleny. Například z našich bohů můžeme načerpat sílu pro dobro i zlo, protože tyto odlišné síly nejsou obsaženy ve dvou oddělených entitách, ale jenom v jedné.
catalog POLYTEISMUS
Víra v existenci mnoha různých božstev, z nichž každé má své panství a zájmy a nemusí mít mezi sebou žádný duchovní nebo rodinný vztah. Pohanství je často nesprávně charakterizováno jako polyteické. Jenže polyteismus na rozdíl od většiny pohanů nauznává jediný zdroj nebo sílu tvoření.
catalog POZEMSKÁ ROVINA
Metafora používaní pro normální bdělé vědomí nebo pro běžný, pozemský svět, v němž žijeme
catalog PRVKY
O čtyřech alchymických prvcích se kdysi předpokládalo, že vytvářejí celý vesmír. Jsou to země, vzduch, oheň a voda plus pátý prvek čistého ducha v nich a mimo ně. Pohanská tradice má pro každý z nich vlastní světovou stranu, nástroje a symboly.
catalog PŘITAHOVÁNÍ MĚSÍCE
Starý pohanský rituál vykonávaný o esabatech, aby se přitáhly síly úplňku v jeho aspektu velké bohyně matky do těla čarodějnice. Esabaty a sabaty mohou existovat součastně, ale takové konjunkce jsou vzácné.
catalog PŘITAHOVÁNÍ SLUNCE
Toto je méně známy a méně používaný doprovodný rituál ,,Přitahování Měsíce", v němž je podstata boha slunce vtahována do těla čaroděje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hovnocus hovnocus | 28. února 2008 v 15:39 | Reagovat

sakra neni tu to co hledam dej sem co znamena -pozivatina,pochutina a potravina....mam to na ukol!!!

2 Hanys Hanys | E-mail | Web | 28. února 2008 v 17:17 | Reagovat

tak tohle si raději hledej na stránkách nějakých potravin a ne tady...trošku sis asi spletl adresu, protože tyhle stránky nejsou o potravinách....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.