Září 2008

Návod na výrobu Run

30. září 2008 v 16:46 | Hanys |  Návody
Runy jsou spjaty s tradičními severskými kulturami. Jejich stopy nalezneme v celém pohanském světě skandynávských bohů a bohyň, elementrárních sil, skřítků, válečníků a čarodějů. Ten, jež svým hrdinským činem Runy objevil, byl známý bůh Ódin (v germánské podobě Woden nebo Wotan). V severské mytologii Ódin sestupuje ze Stromu světa a podstupuje oběť, aby vyzvedl Runy z Mímirovy studnice.
Ale příběh o objevení Run až jindy. Teď se zabýváme jejich výrobou.
Možná jste si všimli, že mám zde už jeden ,,návod" na výrobu, který pojednává o vyrývání run do kamene. V mnoha případech je tohle dost obtížná věc, která vyžaduje dobré nástroje a obrovskou zručnost. Proto vám zde dám návod jak udělat runy jednodušeji.
.
CO BUDEME POTŘEBOVAT:
.
Větev o průměru cca 3 cm (může být samozřejmě i užší), pilku, smirkový papír (hrubý a jemný), měděný drátek, kombinačky a plynový hořák
.
POSTUP PRÁCE:
.
Jako první věc si musíme najít větev takovou, aby nám svou šířkou vyhovovala. Jestli je chcete mít z pevného dřeva, tak bych vám doporučil dřevo Dubové a nebo Bukové.
Nyní když máme větev, musíme ji nařezat na kolečka.
Jakmile máme nařezáno 24 koleček, tak můžeme přejít už do takové ,,očišťovací práce"(je lepší si udělat o pár koleček navíc jako zkušební). Nožem opatrně oddělíme kůru od dřeva a hrubým smirkovým papírem vyhladíme největší nerovnosti a jemným dohladíme do hladka. Jakmile máme tohle hotovo, tak si na kolečka načrtneme tužkou znaky Run.
Poté vezmeme do kombinaček měděný drátek, jehož konec máme sklepaný do tenkého plíšku. Měděný drátek nahříváme nad plynovým hořákem a poté vypalujeme znaky, které máme načrtnuty, do dřevěných koleček.